Kim jest: Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra


Czym różni się psycholog, psychoterapeuta i psychiatra? Jakiego typu problemami się zajmują? Kto może przepisywać leki? Do kogo się zgłosić ? Wiele osób zadaje sobie te pytania poszukując pomocy.

Psycholog

to osoba, która ukończyła studia magisterskie z psychologii. Ma uprawnienia do prowadzenia diagnostyki psychologicznej i przeprowadzania testów psychologicznych a także opiniowania, udzielania pomocy psychologicznej, prowadzenia doradztwa, poradnictwa oraz psychoedukacji. Psycholog bez wykształcenia psychoterapeutycznego nie ma uprawnień do prowadzenia psychoterapii.

Psychoterapeuta

to osoba która ukończyła studia magisterskie (niekoniecznie psychologię) oraz odbyła specjalistyczne szkolenie psychoterapeutyczne gdzie zdobywa wiedzę teoretyczną i praktyczną. Uczestniczy także we własnej terapii aby nie rzutować swoich problemów na klientów. Podlega superwizji, co oznacza, że konsultuje swoją pracę z bardziej doświadczonym terapeutą, posiadającym certyfikat superwizora. Istnieją różne szkoły psychoterapeutyczne (psychodynamiczna, poznawczo-behawioralna, humanistyczno-egzystencjalna, systemowa, Gestalt oraz integracyjne) w zależności od nurtu z którego się wywodzą. Psychoterapeuta prowadzi terapię, która ma celu wprowadzenie pożądanej przez klienta zmiany w przeżywaniu, myśleniu lub zachowaniu pacjenta. Celem terapii może być przepracowanie problemów obecnych lub z przeszłości, rozwój kompetencji emocjonalnych, poprawa relacji, samooceny, motywacji.

Psychiatra

to lekarz medycyny, posiadający specjalizację z psychiatrii. Jest uprawniony do prowadzenia farmakoterapii, wypisywania recept, wystawiania zwolnień i skierowań do szpitala. Psychiatra może współdziałać z psychoterapeutą w procesie leczenia klienta.


Wróć


Przydatne informacje

Pierwsze spotkanie

Pierwsze spotkanie ma charakter konsultacji. Głównym celem jest wzajemne poznanie się, a także rozpoznanie charakteru trudności oraz oczekiwań i Twoich potrzeb w celu znalezienia najlepszej formy pomocy.

Czytaj dalej...

Kim jest: Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra

Czym różni się psycholog, psychoterapeuta i psychiatra? Jakiego typu problemami się zajmują? Kto może przepisywać leki? Do kogo się zgłosić ? Wiele osób zadaje sobie te pytania poszukując pomocy.

Czytaj dalej...

Co to jest psychoterapia systemowa

Psychoterapia systemowa jest jedną z form terapii istniejących obecnie. Jej początki miały miejsce w USA w latach 50-tych XX w, kiedy to psychoterapeuci zwrócili uwagę na rolę rodziny w powstawaniu i utrzymywaniu problemów oraz na wpływ komunikacji ...

Czytaj dalej...

Kiedy zgłosić się do psychologa, psychoterapeuty?

W życiu każdego człowieka pojawiają się trudne momenty. Zazwyczaj można sobie z nimi poradzić samemu, z pomocą przyjaciół czy rodziny. Jednak bywają też sytuacje, gdzie bliscy nie potrafią pomóc albo ich nie ma, dotychczasowe sposoby radzenia nie wystarczają, a my czujemy, że sami nie damy sobie rady.

Czytaj dalej...

Oferta

60min

Konsultacja

120zł

60min

Konsultacja online

75zł

60min

Terapia indywidualna

120zł

90min

Terapia par

150zł

90min

Terapia rodzin

150zł

bezpłatne konsultacje telefoniczne

Bezpłatna konsultacja psychologiczna przez telefon

Jeśli masz trudności, z którymi sobie nie radzisz, rozważasz pomoc psychologa lub psychoterapeuty - zadzwoń. Bezpłatnie, anonimowo nie wychodząc z domu możesz skontaktować się z psychologiem. Zapraszam.

Wtorek 18.00-20.00
Czwartek 10.00-12.00

bezpłatne konsultacje telefoniczne

Bezpłatna konsultacja psychologiczna  

Raz w tygodniu mam możliwość przyjęcia jednej osoby na darmową jednorazową konsultację. Jeśli borykasz się z jakimś problemem, czujesz, że potrzebujesz pomocy ale nie jesteś pewien czy psycholog będzie mógł Ci pomóc, napisz do mnie na adres psycholog@medynska.pl.
Zaproszę Ciebie na darmowe spotkanie lub odpowiem pisemnie na Twoje pytanie.

Adres: Warszawski Instytut Psychoterapii WIP ul. Drużynowa 1/2

Napisz do mnie

Z reguły odpowiadam na wszystkie maile w przeciągu 24 godzin

Zadzwoń

Tel. 510 636 774
mail: psycholog@medynska.pl

Zadzwoń
Facebook

Adres

Warszawski Instytut Psychoterapii WIP
ul. Drużynowa 1/2,
01 - 227 Warszawa
obok metro Racławicka

Vegamedica
ul. Jana Szymczaka 5,
01 - 227 Warszawa
wejście z rogu ul. Kasprzaka i Bema